At Los Angeles (FSN): Hector Serrano vs. Juan Garcia, 6 rounds, lightweights; Ramon Valadez vs. Noe Lopez Jr., 6 rounds, lightweights; Jose Sanchez vs. Ricardo Garcia, 4 rounds, junior lightweights; Ernesto Ocon vs. Juan Carlos Diaz, 4 rounds, welterweights; Dion Savage vs. Edward Tigs, 6 rounds, super middleweights
August 26
At Chicago (Telefutura): Frankie Gomez vs. Adrian Granados, 8 rounds, junior welterweights; Omar Figueroa vs. Marcos Herrera, 8 rounds, lightweights; Luis Santiago vs. Clifford McPherson, 4 rounds, welterweights; Juan Bustamante vs. Andrew Kato, 4 rounds, lightweights; Daniel Sotelo vs. Ronnie Fuentez, 4 rounds, welterweights; Tony Harrison vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights At Kissimmee, Fla. (Telemundo): Jose Nieves vs. Cuauhtemoc Vargas, rematch, 12 rounds, junior featherweights; Xavier Burgos vs. Jose Duran, 4 rounds, welterweights; Hairon Socarras vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights; Erkan Teper vs. Twillie Herring, 6 rounds, heavyweights; Philip Penson vs. Angel Martinez, 4 rounds, middleweights; Alan Sanchez vs. Frank Gedeon, 4 rounds, junior middleweights; Luis Torres vs. Jordan Wisenfeld, 4 rounds, junior middleweights; Michael Mendez vs. Antonio Infante, 4 rounds, junior middleweights; Danny Pastrana vs. Luis Cruz, 4 rounds, middleweights; Amos Cowart vs. William Rodriquez, 4 rounds, junior welterweights At Donetsk, Ukraine: Vyacheslav Senchenko vs. Marco Antonio Avendano, 12 rounds, for Senchenko's WBA welterweight title; Karoly Balzsay vs. Stas Kashtanov, 12 rounds, for vacant WBA "regular" super middleweight title
August 27
At Guadalajara, Mexico (Fox Deportes): Ulises "Archie" Solis vs. Jether Oliva, 12 rounds, for Solis' IBF junior flyweight title; Raul Garcia vs. Moses Fuentes, 12 rounds, for Garcia's WBO strawweight title At Leon, Mexico (AT&T U-Verse): Librado Andrade vs. Matt O'Brien, 12 rounds, super middleweights; Enrique Ornelas vs. Alfredo Contreras, 10 rounds, light heavyweights; Hugo Salas vs. Tomas Sierra, 10 rounds, lightweights; Gabriel Soto vs. Juan Jose Torres, 8 rounds, welterweights; Jorge Romero vs. Ramiro Mendoza, 6 rounds, lightweights; Ivan Morales vs. Rene Olvera, 6 rounds, junior bantamweights; Roberto Manzanarez vs. Edgar Martinez, 6 rounds, junior featherweights; Mario Martinez vs. Lalo Zaragoza, 6 rounds, junior featherweights; Oscar Avimellas vs. Juan Miguel Lopez, 4 rounds, middleweights; Sergio Torres vs. Salvador Ramirez, 6 rounds, middleweights; Jacobo Montes vs. Leonard Bedolla, 4 rounds, featherweights; Marcos Alvarado vs. Ricardo Ruiz, 4 rounds, flyweights; Luis Oliva vs. Alberto Hernandez, 4 rounds, bantamweights At Erfurt, Germany (Epix): Alexander Povetkin vs. Ruslan Chagaev, 12 rounds, for vacant WBA "regular" heavyweight title; Robert Helenius vs. Sergei Liakhovich, 12 rounds, heavyweights; Artur Hein vs. Tony Averlant, 12 rounds, light heayweights; Dominik Britsch vs. Steven Bendall, 8 rounds, middleweights; Marcos Nader vs. Gianmario Grassellini, 8 rounds, middleweights; David Graf vs. Viktor Szalai, 4 rounds, cruiserweights; Mario Stein vs. Vadzim Lazarevich, 6 rounds, cruiserweights At Atlantic City, N.J.: Vinny Maddalone vs. Mike Sheppard, 10 rounds, heavyweights; Shamone Alvarez vs. Chris Fernandez, 8 rounds, welterweights; Jason Escalera vs. TBA, 6 rounds, super middleweights; Kevin Rooney Jr. vs. Carlos Perez, 4 rounds, junior middleweights; Ismael Garcia vs. Luis Crème, 4 rounds, junior middleweights; Althea Saunders vs. TBA, 4 rounds, female lightweights At Fallon, Nev.: Derek Hinkey vs. Anthony Bartinelli, 6 rounds, middleweights; Lonnie Smith vs. Arron Robinson, 6 rounds, junior lightweights; Rogilio Vargas vs. Thomas Haines, 4 rounds, super middleweights; Carlos Gaytan vs. Gregorio Veramontes, 4 rounds, light heavyweights; Oscar Vasquez vs. Vincente Medillen, 4 rounds, junior bantamweights; Carey Dupre vs. Albert Avina, 4 rounds, cruiserweights; Donyil Livingston vs. Roberto Yong, 4 rounds, middleweights
August 31
At Tokyo: Koki Kameda vs. David De La Mora, 12 rounds, for Kameda's WBA "regular" bantamweight title; Hugo Cazares vs. Tomonobu Shimizu, 12 rounds, for Cazares' WBA junior bantamweight title At Hobart, Australia: Daniel Geale vs. Eromosele Albert, 12 rounds, for Geale's IBF middleweight title; Garth Wood vs. Johannes Mwetupunga, 12 rounds, middleweights At Tokyo: Koki Kameda vs. David De La Mora, 12 rounds, for Kameda's WBA "regular" banatamweight title
September 2
At Salinas, Calif. (Telefutura): Eloy Perez vs. Daniel Jimenez, 10 rounds, junior lightweights; James Parison vs. Paul Mendez, 6 rounds, middleweights; Manuel Avila vs. Ruben Calderon, 6 rounds, junior featherweights; Ramon Morales vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights; Rudy Puga vs. Raul Talamontes, 4 rounds, middleweights; Jonathan Chicas vs. TBA, 4 rounds, welterweights At Bayamon, Puerto Rico: Jose "Chelo" Gonzalez vs. Eddie Soto, 10 rounds, lightweights; McJoe Arroyo vs. TBA, 6 rounds, junior bantamweights; Carlos Negron vs. Epifanio Mendoza, 6 rounds, heavyweights At Buenos Aires, Argentina: Luis Lazarte vs. Nerys Espinoza, 12 rounds, IBF junior flyweight eliminator
September 3
At Biloxi, Miss. (HBO): Jan Zaveck vs. Andre Berto, 12 rounds, for Zaveck's IBF welterweight title; Gary Russell Jr. vs. Leonilo Miranda, 10 rounds, featherweights; Thomas Oosthuizen vs. Aaron Pryor Jr., 12 rounds, super middleweights; Randall Bailey vs. Yoryi Estrella, 10 rounds, welterweights; Luis Del Valle vs. Anthony Nupanyi, 8 rounds, featherweights; Ivan Redkach vs. Vernon Alston, 6 rounds, lightweights; Sergio Vartanov vs. TBA, 6 rounds, welterweights At Mexicali, Mexico (Fox Deportes): Omar Chavez vs. Alberto Martinez, 10 rounds, welterweights; Jorge Paez Jr. vs. Rodrigo Juarez, 10 rounds, welterweights At Los Mochis, Mexico: Humberto Soto vs. Jose Alfaro, 10 rounds, junior welterweights At San Luis Potosi, Mexico: Marco Antonio Rubio vs. Mohammed Akrong, 12 rounds, middleweights At Yerevan, Armenia: Vic Darchinyan vs. Evans Mbamba, 12 rounds, bantamweights At Yorkshire, England: Jamie McDonnell vs. Stuart Hall, 12 rounds, for McDonnell's European bantamweight title
September 9
At Philadelphia (Telefutura): Gabriel Rosado vs. Keenan Collins, 10 rounds, junior middleweights; Ronald Cruz vs. Anges Adjaho, 8 rounds, welterweights; Bryant Jennings vs. Alex Mejias, 6 rounds, heavyweights; Fred Jenkins vs. TBA, 4 rounds, middleweights; Tevin Farmer vs. Joshua Arocho, 4 rounds, junior lightweights; Tolan Tascoe vs. DeCarlo Perez, 4 rounds, welterweights; William Miranda vs. Antonio Robertson, 4 rounds, heavyweights; Kareem Cooley vs. Luis Castro, 4 rounds, lightweights At Hinckley, Minn. (Showtime): Hector Sanchez vs. Vincent Arroyo, 10 rounds, welterweights; Lateef Kayode vs. Felix Cora Jr., 10 rounds, cruiserweights
September 10
At Wroclaw, Poland (HBO): Vitali Klitschko vs. Tomasz Adamek, 12 rounds, for Klitschko's WBC heavyweight title; Andrzej Wawrzyk vs. Devin Vargas, 10 rounds, heavyweights; Ola Afolabi vs. Lukasz Janik, 12 rounds, cruiserweights; Mateusz Masternak vs. TBA, 10 rounds, cruiserweights; Sadam Ali vs. Boris Berg, 8 rounds, welterweights; Mariusz Cendrowski vs. TBA, 8 rounds, middleweights; Maksym Burzak vs. TBA, 8 or 10 rounds, middleweights; Agron Dzila vs. TBA, 4 or 6 rounds, cruiserweights At Atlantic City, N.J. (HBO): Yuriorkis Gamboa vs. Daniel Ponce De Leon, 12 rounds, featherweights; Luis Cruz vs. Antonio Davis, 10 rounds, junior lightweights; Wale "Lucky Boy" Omotoso vs. TBA, 8 rounds, welterweights; Jorge Diaz vs. TBA, 8 rounds, junior featherweights At Bacolod City, Philippines: Ramon Garcia vs. Donnie Nietes, 12 rounds, for Garcia's WBO junior flyweight title At Agua Caliente, Mexico: Argeniz Mendez vs. Juan Carlos Salgado, 12 rounds, for vacant IBF junior lightweight title At Brooklyn, N.Y.: Joel Castillo vs. TBA, 10 rounds, super middleweights; Amanda Serrano vs. TBA, 10 rounds, female junior lightweights; Santander Silgado vs. Harvey Jolly, 6 rounds, cruiserweights; Anthony Irons vs. Leon Green, 6 rounds, welterweights; Ryan Rumaya vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights; Denis Douglin vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights; Zachary Ochoa vs. William Ware, 4 rounds, junior welterweights; Armin Mrkanovic vs. Robert Brown, 4 rounds, cruiserweights; Alvon Acosta vs. Lykan Byfield, 4 rounds, middleweights; Cletis Seldin vs. TBA, 4 rounds, welterweights; Frank Galarza vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights; Dinmukhamed Niyazov vs. Matteo Acosta, 4 rounds, junior welterweights; Neuky Santelices vs. Fernando Ramos, 4 rounds, junior lightweights At Fairfax, Va.: Jimmy Lange vs. Raul Munoz, 10 rounds, junior middleweights; Jonathan Reid vs. George Rivera, 8 rounds, junior middleweights; Michael Stewart vs. TBA, 6 rounds, welterweights; Todd Wilson vs. Eric Aiken, 6 rounds, welterweights; Zain Shah vs. Julius Kennedy, 6 rounds, junior middleweights; Scott Sigmon vs. Bruce Rumbolz, 8 rounds, junior middleweights; Lawrence Jones vs. Jose Felix, 6 rounds, middleweights At Belfast, Northern Ireland: Paul McCloskey vs. Breidis Prescott, 12 rounds, WBA junior welterweight eliminator; Kiko Martinez vs. Carl Frampton, 12 rounds, for Martinez's European junior featherweight title At Peoria, Ill.: Donatas Bondoravas vs. Adan Leal, 8 rounds, middleweights; Evette Collazo vs. Jackie Trivilino, 8 rounds, female featherweights; Josh Crouch vs. Lamar Harris, 6 rounds, middleweights; Antwan Robertson vs. Hassan Wasswa, 6 rounds, featherweights; Junior Wright vs. TBA, 4 rounds, light heavyweights
September 14
At Newark, N.J.: Michael Torres vs. Mark Alexander, 8 rounds, junior welterweights; Carlos Vinan vs. TBA, 6 rounds, lightweights; Max Alexander vs. TBA, 6 rounds, cruiserweights; Vinny O'Brien vs. TBA, 4 rounds, welterweights; Thomas LaManna vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights; Tyabb Beale vs. TBA. 4 rounds, heavyweights; Scott Flairlamb vs. TBA, 4 rounds, heavyweights; John Lennox vs. TBA, 4 rounds, heavyweights; Eddie Edmonds vs. Thomas Baldwin, 4 rounds, middleweights; Tyrone Luckey vs. TBA, 4 rounds, lightweights; Jon Bolden vs. TBA, 4 rounds, heavyweights
September 15
At El Paso, Texas (ESPN Deportes): Jhonny Gonzalez vs. Rogers Mtagwa, 12 rounds, for Gonzalez's WBC featherweight title At London: "Prizefighter: Junior middleweights" (one-night tournament, all bouts 3 rounds, draw TBA), Mehrdud Takaloo, J.J. Bird, Peter Vaughan, Wayne Goddard, Kris Agyei-Dua, Daniel Herdman, Steve Harkin, Jeff Thomas At TBA, Mexico: Giovani Segura vs. TBA, 10 rounds, flyweights At Helsinki, Finland: Giuseppe Lauri vs. Denis Shafikov,12 rounds, for vacant European junior welterweight title
September 16
At Buenos Aires, Argentina: Marcos Maidana vs. TBA, 12 rounds, for Maidana's WBA "regular" junior welterweight title At South Bend, Ind.: Mike Lee vs. Jacob Stiers, 4 rounds, light heavyweights; Glen Tapia vs. Marcus Thompson, 6 rounds, junior middleweights At Wasquahal, France: Ermanno Fegatilli vs. Karim Chakim, 12 rounds, Gegatilli's European junior lightweight title
September 17
At Las Vegas (HBO PPV): Victor Ortiz vs. Floyd Mayweather Jr., 12 rounds, for Ortiz's WBC welterweight title; Erik Morales vs. Lucas Matthysse, 12 rounds, for vacant WBC junior welterweight title; Jessie Vargas vs. Josesito Lopez, 10 rounds, junior welterweights; Kyrone Butler vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights; Said Ouali vs. Carson Jones, 10 rounds, welterweights; Marco Antonio Periban vs. TBA, 8 rounds, super middleweights; Anthony Crolla vs. Juan Manuel Montiel, 8 rounds, lightweights; Dion Savage vs. Adonis Stevenson, 6 rounds, middleweights At Los Angeles (HBO PPV): Saul "Canelo" Alvarez vs. Alfonso Gomez, 12 rounds, for Alvarez's WBC junior middleweight title; Hugo Centeno vs. TBA, 4 rounds, welterweights; Ray Rivera vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights; Frankie Gomez vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights; Antonio Orozco vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights At Parker, Ariz. (Fox Deportes/FSN): Mercito Gesta vs. Manny Perez, 10 rounds, lightweights; Jose Benavidez Jr. vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights; Andy Ruiz vs. Yohan Banks, 6 rounds, heavyweights; Jose Roman vs. TBA, 6 rounds, lightweights; Gabino Saenz vs. Esteban Nichol, 4 rounds, featherweights At Belfast, Northern Ireland: Tyson Fury vs. TBA, 12 rounds, for Fury's British and Commonwealth heavyweight titles; Junior Witter vs. Stephen Haughian, 10 rounds, welterweights; Ryan Greene vs. Willie Thompson, 8 rounds, junior middleweights; Kid Galahad vs. TBA, 6 rounds, bantamweights; Phill Fury vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights; Tommy Tolan vs. Philip Townsley, 6 rounds, super middleweights; Kevin O'Hara vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights At Liverpool, England: Stephen Smith vs. Lee Selby, 12 rounds, for Smith's British and Commonwealth featherweight titles; Paul Smith vs. Danny Butler, 8 rounds, super middleweights
September 21
At Newcastle, Australia: Anthony Mundine vs. Rigoberto Alvarez, 12 rounds, for vacant WBA interim junior middleweight title
September 22
At Tokyo: Etsuko Tada vs. Nongmuay Kokietgym, 10 rounds, female strawweights; Naoko Fujioka vs. Kanittha Kokietgym, 10 rounds, female strawweights; Ammara Kokietgym vs. Mari Ando, 10 rounds, female light minimumweights; Fujin Raika vs. Jelena Mrdjenovich, 10 rounds, female lightweights
September 23
At Cagliari, Italy: Moruti Mthalane vs. Andrea Sarritzu, 12 rounds, for Mthalane's IBF flyweight title
September 24
At Mexicali, Mexico: Jorge Arce vs. TBA, 12 rounds, for Arce's WBO junior featherweight title At Krasnodar, Russia: Dmitry Pirog vs. Gennady Martirosyan 12 rounds, for Pirog's WBO middleweight title At Hamburg, Germany: Alexander Dimitrenko vs. Michael Sprott, 12 rounds, for Dimitrenko's European heavyweight title At Chicago: Roman Karmazin vs. Osumanu Adama, 12 rounds, IBF middleweight title eliminator At Queretaro, Mexico: Oscar Ibarra vs. Sylvester Lopez, 12 rounds, WBC junior bantamweight eliminator At Corpus Christi, Texas: Alfonso Lopez vs. TBA, 10 rounds, super middleweights At East London, South Africa: Nkosinathi Joyi vs. Katsunari Tokayama, 12 rounds, for Joyi's IBF strawweight title
September 30
At Santa Ynez, Calif. (Showtime): Ajose Olusegun vs. Ali Chebah, 12 rounds, WBC junior welterweight eliminator At TBA, Czech Republic: Sergiy Dzinziruk vs. Lukas Konecny, rematch, 12 rounds, for Dzinziruk's WBO junior middleweight title At London: Liam Walsh vs. Paul Appleby, 12 rounds, for Walsh's Commonwealth junior lightweight title; Steve O'Meara vs. Ryan Toms, 10 rounds, junior middleweights
October 1
At Atlantic City, N.J. (HBO): Sergio Martinez vs. Darren Barker, 12 rounds, for Martinez's Ring magazine middleweight title; Brian Vera vs. Andy Lee, rematch, 10 rounds, middleweights; Thomas DuLorme vs. TBA, 8 rounds, welterweights At Bayamon, Puerto Rico (Integrated Sports PPV): Juan Manuel Lopez vs. Mike Oliver, 12 rounds, featherweights; Rocky Martinez vs. Ramon Maas, 12 rounds, junior lightweights; Jonathan Oquendo vs. Sod Looknongyantoy, 12 rounds, WBO junior featherweight eliminator At Las Vegas (Fox Deportes): Toshiaki Nishioka vs. Rafael Marquez, 12 rounds, for Nishioka's WBC junior featherweight title; Roman Gonzalez vs. TBA, 12 rounds, for Gonzalez's WBA junior flyweight title; Jesus Soto Karass vs. Yoshihiro Kamegai, 10 rounds, welterweights At Neubrandenburg, Germany: Sebastian Sylvester vs. Grzegorz Proksa, 12 rounds, for vacant European middleweight title At Newport, Wales: Gavin Rees vs. Derry Mathews, 12 rounds, for Rees' European lightweight title
October 8
At Sheffield, England: Kell Brook vs. Rafal Jackiewicz, 12 rounds, WBA welterweight title eliminator
October 14
At TBA, Germany: Odlanier Solis vs. Varol Vekiloglu, 12 rounds, heavyweights
October 15
At Los Angeles (HBO PPV): Bernard Hopkins vs. Chad Dawson, 12 rounds, for Hopkins' Ring/WBC light heavyweight title; Antonio DeMarco vs. Jorge Linares, 12 rounds, for vacant WBC lightweight title; Kendall Holt vs. Danny Garcia, 12 rounds, WBC/IBF junior welterweight title eliminator; Paulie Malignaggi vs. Orlando Lora, 10 rounds, welterweights At Almaty, Kazakhstan: Gennady Golovkin vs. Lajuan Simon, 12 rounds, for Golovkin's WBA "regular" middleweight title
October 21
At TBA (Showtime): Edwin Rodiguez vs. TBA, 10 rounds, super middleweight
October 22
At TBA (HBO): Nonito Donaire vs. TBA, 12 rounds, for Donaire's WBC/WBO bantamweight titles At Halle/ Westfalen, Germany: Alexander Frenkel vs. Enad Licina, 12 rounds, for Frenkel's European cruiserweight title; Kubrat Pulev vs. Martin Rogan, 12 rounds, heayvweights At Toronto, Canada: Logan Cotton McGuinness vs. Benoit Gaudet, 10 rounds, lightweights
October 28
At Bangkok, Thailand: Pongsaklek Wonjongkam vs. Edgar Sosa, 12 rounds, for Wonjongkam's WBC flyweight title At Atlantic City, N.J.: Tony Thompson vs. Eddie Chambers, 12 rounds, IBF heavyweight eliminator
October 29
At Atlantic City, N.J. (Showtime): Super Six World Boxing Classic final, Andre Ward vs. Carl Froch, WBA/WBC super middleweight unification
November 5
At TBA, Canada (Showtime): Lucian Bute vs. Glen Johnson, 12 rounds, for Bute's IBF super middleweight title At Copenhagen, Denmark: Robert Stieglitz vs. Mikkel Kessler, 12 rounds, for Stieglitz's WBO super middleweight title
November 6
At Tokyo: Takahiro Ao vs. Devis Boschiero, 12 rounds, for Ao's WBC junior lightweight title; Shinsuke Yamanaka vs. Christian Esquivel, 12 rounds, WBC bantamweight eliminator; Toshiyuki Igarashi vs. Wilbert Uicab, 12 rounds, WBC flyweight eliminator
November 10
At TBA (ESPN2): "Salute to America's Heroes" special
November 11
At Las Vegas (Fox Deportes/FSN): Diego Magdaleno vs. TBA, 10 rounds, junior lightweights; Mercito Gesta vs. TBA, 10 rounds, lightweights
November 12
At Las Vegas (HBO PPV): Manny Pacquiao vs. Juan Manuel Marquez, third fight, 12 rounds, for Pacquiao's WBO welterweight title
December 2
At Albuquerque, N.M.: Holly Holm vs. Anne Sophie Mathis, 10 rounds, female welterweights
December 3
At New York (PPV): Miguel Cotto vs. Antonio Margarito, rematch, 12 rounds, for Cotto's WBA junior middleweight title heavyweight title .